Najnowsze e-wydanie magazynu „Architektura & Biznes” 10/2020 do pobrania BEZPŁATNIE DLA WSZYSTKICH!
Temat wiodący numeru: relaks & biznes- zapraszamy do lektury!
 W numerze m.in.:
→ rozmowy z Phineas Harper, Fernandem Laposse’em, Karoliną Ziębińską-Lewandowską, przyszłą dyrektor 
→ historię o Inżynierskiej 3 autorstwa Anny Walewskiej,
→ recenzję i fragment książki Ola Gordowy,
→ rozmowę z Przemo Łukasik proj. Medusa Group i prześledzenie prezentacji hotelu Nobu,
→ oraz wspaniałą rozmowę Kuby Głaza z Szymonem Januszewskim z pracowni Insomia.

 

Poradniki dotyczące tworzenia CV:

Można już BEZPŁATNIE pobierać i czytać najnowsze wydanie „Kariera + Edukacja” SEMESTRu!: www.fb.com/MagazynSemestr/posts/1755457821276564
A w nim:
* Twoja Kariera – jak odnieść sukces?
* Zawody Przyszłości
* Kontynuacja studiów – wybór II stopnia studiów – w PL i w UE
* Szansa na… doktorat – PL i UE!
* Wakacje – w Białowieży!
* Języki obce * Kursy i Szkolenia
* Jak się uczyć do egzaminu?
* Nowe kierunki studiów
* Pokonaj stres!
ORAZ WCZEŚNIEJSZE KOMPENDIA:
– „Praca i Kariera” —> www.issuu.com/semestr/docs/hr/5?ff
– „Edukacja” —> www.issuu.com/semestr/docs/edu/3?ff
– „Letnie Wyjazdy” —> www.issuu.com/semestr/docs/lato/5?ff
I CODZIENNIE nowe ogłoszenia o pracy, praktykach, stypendiach, edukacji: www.fb.com/MagazynSemestr/posts


Województwo świętokrzyskie – gdzie najlepiej pracować?

Na najwyższe zarobki w województwie świętokrzyskim możesz liczyć przede wszystkim w największych miastach, takich jak Kielce czy Starachowice. Przeciętne wynagrodzenie programisty wynosi 7000 zł brutto, a osoby pracującej w kontrolingu – 6500 zł brutto.

Przeciętne wynagrodzenie w wybranych miastach

Mieszkańcy największych miast województwa świętokrzyskiego mogą liczyć na wysokie zarobki. Według serwisu zarobki.pracuj.pl* na czele miast oferujących najwyższe wynagrodzenie znajdują się Kielce, w których przeciętna płaca wynosi 4100 zł brutto. Drugie miejsce zajmują Starachowice – przeciętne wynagrodzenie jest tutaj mniejsze o 100 zł. Mieszkańcy Sandomierza muszą liczyć się z nieco gorszymi warunkami finansowymi – mediana wynosi 3750 zł brutto. Jeśli myślisz o pracy w tym województwie, najlepiej postaw na współpracę z firmą w prężnie rozwijającej się aglomeracji.

W których specjalizacjach najlepiej pracować?

W województwie świętokrzyskim można wyróżnić trzy główne specjalizacje, które wiążą się z najwyższymi stawkami. Na szczycie znajduje się branża IT, a konkretniej – rozwój oprogramowania. Osoby pracujące na stanowisku programisty zarabiają przeciętnie 7000 zł brutto. Na atrakcyjne zarobki mogą też liczyć specjaliści z obszaru finansów i ekonomii. W przypadku zawodów związanych z kontrolingiem mediana w województwie świętokrzyskim wynosi 6500 zł. Bardzo dobre warunki finansowe są także proponowane inżynierom. Na stosunkowo wysokie stawki mogą liczyć przede wszystkim specjaliści zatrudniani w działach motoryzacyjnych. Ich przeciętne zarobki wynoszą 6500 zł, podobnie jak w wypadku kontrolingu. Szczególnie opłacalne branże nierzadko wiążą się z płacą o 70 proc. wyższą od mediany całego województwa. Duże firmy związane z IT, finansami czy inżynierią są najlepszym wyborem z myślą o wysokim wynagrodzeniu.

Szeroki wybór ofert pracy znajdziesz na portalu Pracuj.pl. Na stronie https://www.pracuj.pl/praca/kielce%20i%20okolice;wp zapoznasz się z aktualnymi ogłoszeniami z Kielc i okolic.

*Dane na temat zarobków pochodzą z analizy 350 000 ankiet wypełnionych na portalu zarobki.pracuj.pl w 2018 roku.Ile zarabia absolwent automatyki?

Automatyzacja to zjawisko, które zmienia przemysł i przyczynia się do powstawania nowych miejsc pracy dla inżynierów automatyków. Absolwenci znajdują się w czołówce najlepiej wynagradzanych specjalistów, ich przeciętna miesięczna pensja wynosi 4700 zł brutto. Na atrakcyjniejsze warunki finansowe mogą liczyć jedynie informatycy i elektronicy.

Pensja po studiach

4700 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiła przeciętna miesięczna pensja inżyniera automatyki i robotyki posiadającego maksymalnie trzyletni staż pracy. Osoby pracujące w zawodzie od 3 do 6 lat zarabiały przeciętnie 6400 zł brutto. Na atrakcyjniejsze zarobki mogli liczyć tylko pracownicy z dyplomem ukończenia informatyki lub elektroniki i telekomunikacji. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Dobra pensja na start – po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej”.

Kluczowe kompetencje miękkie

Ukończenie studiów i rozpoczęcie kariery w zawodzie automatyka jest możliwe m.in. dzięki takim cechom i kompetencjom miękkim:

 • umiejętność analitycznego myślenia,

 • dokładność,

 • samodzielność,

 • otwartość na innowacje,

 • potrzeba rozwoju,

 • odporność na stres,

 • umiejętność zarządzania sobą w czasie.

Projektowanie i programowanie urządzeń wymaga nie tylko kwalifikacji, ale również odpowiedzialności i umiejętności przewidywania. Choć jest to trudna, a czasami stresująca praca, daje wiele satysfakcji i gwarantuje ciekawe wyzwania.

Perspektywy zawodowe

Przedsiębiorstwa produkcyjne, huty, elektrownie – absolwent automatyki i robotyki znajdzie zatrudnienie wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się maszyny. Projektowanie i programowanie urządzeń wykorzystywanych w przemyśle wymaga rozległej wiedzy i wysokich kwalifikacji, które zdobywa się w toku studiów. Rozpoczęcie kariery naukowej i praca w instytutach badawczych to kolejna możliwość, którą warto rozważyć. Stanowiska, które może objąć inżynier – automatyk, to np.: konstruktor CAD, programista – automatyk czy kierownik utrzymania ruchu.

Sprawdź oferty pracy na: https://www.pracuj.pl


SOFTWARE DEVELOPER – KIM JEST, ZADANIA, PERSPEKTYWY
Programista a developer – czy to jest samo? Jaka może być ścieżka kariery? O stanowisku software developera z perspektywy firmy Rockwell Automation przeczytasz w artykule: https://www.praca.pl/poradniki/it-i-nowe-technologie/software-developer-kim-jest,zadania,perspektywy_pr-4886.html?utm_source=www&utm_medium=biura_karier&utm_campaign=ePoradnik2019_2020&utm_term=06


NIETYPOWE CV?

Jak napisać ciekawe CV? Jakie mogą być pomysły na nietypowe CV? Krótką podpowiedź znajdziesz a artykule Praca.pl: https://www.praca.pl/poradniki/cv-zyciorys/kiedy-nietypowe-cv-moze-pomoc-jak-stworzyc-oryginalne,nowoczesne-cv_pr-1406.html?utm_source=www&utm_medium=biura_karier&utm_campaign=Pracapl2020&utm_term=05


Skutkiem trwającej pandemii, rynek pracy w Polsce mierzy się z nowymi wyzwaniami.

Studenci, którzy zamierzali rozpocząć karierę w tym roku nie tylko zmierzą się z emocjami towarzyszącymi rozpoczęciem nowego etapu w życiu, ale również z większą konkurencją na rynku pracy.
Załoga portalu karierowego LiveCareer, dysponując odpowiednimi zasobami postanowiła pomóc studentom i stworzyć pakiet 25 darmowych szablonów CV do Worda, które studenci mogą pobrać i wykorzystać do stworzenia własnego profesjonalnego życiorysu zawodowego w kilka minut: https://www.livecareer.pl/cv/szablon

Majowe SPECJALNE E-WYDANIE miesięcznika „Architektura & Biznes” DLA WSZYSTKICH BEZPŁATNIE

Każdy numer po pobraniu jest spersonalizowany imieniem i nazwiskiem pobierającego:)

https://www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydanie


 

WORK-LIFE BALANCE I HOME OFFICE – JAK ZACHOWAĆ RÓWNOWAGĘ?

Miejsce pracy, stałe godziny, czy przerwy w pracy – to jedne z głównych elementów stworzenia odpowiedniego środowiska pracy zdalnej. O tym, jak zachować równowagę między , jakie daje ta technologia przeczytaj w artykule Praca.pl: https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/work-life-balance-i-home-office-jak-zachowac-rownowage_pr-4706.html?utm_source=www&utm_medium=biura_karier&utm_campaign=Pracapl2020&utm_term=04

Redakcja Praca.plPortal Aplikuj.pl opracował poradnik dotyczący zdalnego udziału w aktywnych rekrutacjach. Zawiera on praktyczne wskazówki, jak aplikować i prowadzić rozmowy z pracodawcami wyłącznie na odległość. Z materiału można się dowiedzieć:
– w jaki sposób dobrze prezentować się w internecie jako potencjalny kandydat do pracy,
– czy warto wysyłać CV podczas stanu zagrożenia epidemicznego i które ogłoszenia brać pod uwagę,
– jak przygotowywać się do rozmów kwalifikacyjnych telefonicznych i z wideo,
– jakich błędów warto się wystrzegać.
Bądź czujny, rekrutacje w wielu firmach nadal trwają! Przeczytaj krótki Poradnik o udziale w rekrutacji online, aplikuj na oferty i znajdź zatrudnienie bez wychodzenia z domu.
Oczywiście poradnik można pobrać bezpłatnie bezpośrednio ze strony, proszę jedynie o podanie źródła jak wyżej.


Nowe wydania Magazynu dla Studentów SEMESTR, zapraszamy:
www.fb.com/MagazynSemestr/posts


RZECZYWISTOŚĆ ROZSZERZONA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
Augmented Reality
to już nie science fiction. Edukacja, medycyna, programowanie – to tylko przykłady obszarów, w których zastosowanie ma AR. O możliwościach, jakie daje ta technologia przeczytaj w artykule Konica Minolta: https://www.praca.pl/poradniki/it-i-nowe-technologie/rzeczywistosc-rozszerzona-na-wyciagniecie-reki_pr-4540.html?utm_source=www&utm_medium=biura_karier&utm_campaign=ePoradnik2019_2020&utm_term=03 Wydanie online „Kariera w finansach i bankowoś›ci” 2019/20 znajdziesz na:

https://www.karierawfinansach.pl/przewodnik


Praca w Służbie Cywilnej


Informacje na temat staży/praktyk studenckich/wolontariatu w Ministerstwie Ochrony Środowiska są na: https://www.mos.gov.pl/kariera-w-ministerstwie/


Jak napisać cv (można je pobrać w dwóch formatach: pdf i doc). Link do tego narzędzia: https://cv.pracuj.pl/
Link do artykułu o błędach w cv: https://porady.pracuj.pl/cv-i-list-motywacyjny/8-bledow-w-cv-ktorych-unikniesz-dzieki-kreatorowi-pracuj-pl/Jak odpowiadać na trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Oczekiwania finansowe, powody odejścia z poprzedniej pracy, plany zawodowe – omawianie podobnych zagadnień może sprawiać trudność, szczególnie gdy ma się za sobą niewiele rozmów kwalifikacyjnych. Przygotowując się do spotkania z rekruterem, zastanów się m.in. nad celami zawodowymi, które chcesz osiągnąć.

Ważne, by w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej mówić o sobie prawdziwie i z przekonaniem. Zagadnienia, które wymagają głębszej analizy, to na przykład:

 1. Twoje wady i zalety

Umiejętność mówienia o własnych mocnych i słabych stronach świadczy o samoświadomości i zdrowym poczuciu własnej wartości. Zastanów się, jakie wady w sobie dostrzegasz. Opisując je, podkreśl, jak starasz się je wyeliminować. Dostrzegaj w sobie również to, co dobre – bez pychy, ale też bez fałszywej skromności.

 1. Cele zawodowe

Ważne, żebyś wiedział, co chcesz osiągnąć w życiu zawodowym. Świetnie, jeśli Twoje plany są zbieżne z celami firmy. Zastanów się, czy chcesz związać zawodową przyszłość z określonym przedsiębiorstwem. Im bardziej świadomie wybierzesz pracodawcę, tym korzystniej wypadniesz na rozmowie.

 1. Zarobki

Kandydat, który jest rzetelnie przygotowany do rekrutacji, posiada jasno sformułowane oczekiwania finansowe. Ważne, by wynagrodzenie, które chciałbyś otrzymywać, było adekwatne do Twojego doświadczenia, przygotowania zawodowego, a także stawek obowiązujących na rynku pracy. Przygotowując się do rozmowy, nie pomijaj kwestii związanych z finansami.

 1. Zakończenie współpracy z poprzednim pracodawcą

O powodach odejścia z firmy warto mówić konkretnie i krótko. Jeśli zwolniłeś się np. ze względu na kiepskie relacje z przełożonym, nie powinieneś komentować zachowania szefa. Negatywne wypowiedzi na temat poprzedniego miejsca pracy są alarmujące dla potencjalnego pracodawcy. Zamiast opowiadać osobom trzecim o konfliktach, warto rozwiązywać je w gronie bezpośrednio zainteresowanych osób. Mówiąc o doświadczeniach zawodowych, dobrze jest koncentrować się na pozytywnych aspektach, takich jak zdobyte umiejętności, zrealizowane projekty itp.

Więcej o tym, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej znajdziesz w artykule: https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/6-filmow-dzieki-ktorym-przygotujesz-sie-do-rozmowy-rekrutacyjnej/Jeśli myślisz o pracy w służbach specjalnych, zapraszamy do śledzenia poniższych stron:
https://bulldogjob.pl/companies/profiles/1221-biuro-teleinformatyki-cba
https://www.linkedin.com/company/biuro-teleinformatyki-cba


 

Zapraszamy w podróż do przyszłości – Twojej przyszłości

Sytuacja na rynku pracy sprzyja osobom poszukującym zatrudnienia w obecnym momencie, ale warto też pamiętać o przyszłości i odpowiednio ją zaprojektować. Jak to zrobić?

Pomoc znajdziesz w najnowszej edycji Poradnika Praca.pl, z którego dowiesz się:

Poradnik Praca.pl 2019 to pomocne narzędzie zarówno dla osób u progu kariery, jak i tych, którzy chcą obrać nowy kierunek. Przyszłość jest w Twoich rękach.

Redakcja Praca.plJak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna, szczególnie ta pierwsza, może być stresująca. Odpowiednie przygotowanie pomoże zniwelować uczucie niepokoju i korzystnie się zaprezentować. Zaplanowanie dojazdu czy sporządzenie listy pytań do rekrutera to przykładowe kwestie, o które warto zadbać przed udaniem się na spotkanie.

Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną, pamiętaj o takich aspektach, jak:

 • Zorganizowanie dojazdu

Przed rozmową należy sprawdzić, gdzie znajduje się firma i jak do niej dotrzeć. Warto oszacować, ile czasu zajmie podróż oraz określić czas wyjścia z domu. Najlepiej pojawić się w firmie kilka minut przed wyznaczoną godziną. Spóźnienie mogłoby zostać odebrane jako brak szacunku wobec pracodawcy.

 • Wybór stroju

Warto zadbać o schludny i elegancki strój. Klasyczna jasna koszula oraz ciemne spodnie/spódnica będą zawsze dobrym wyborem, bez względu na dress code panujący w danej firmie.

 • Zapoznanie się z działalnością firmy

Kandydat, który wie, czym zajmuje się dane przedsiębiorstwo, zyskuje w oczach rekrutera. W tym celu warto zapoznać się z zakresem świadczonych usług czy oferowanych towarów, misją firmy, jej historią etc.

 • Zapoznanie się ze standardowymi pytaniami

Brak doświadczenia związanego z rozmowami kwalifikacyjnymi powoduje niepokój – kandydat zwykle nie wie, czego może się spodziewać. Warto sprawdzić, jakie kwestie najczęściej są poruszane podczas spotkania rekrutacyjnego. Przykładowe pytania, które mogą się pojawić, to: „Proszę wymienić swoje mocne i słabe strony”, „Dlaczego chce Pani/Pan pracować właśnie u nas?”.

 • Sporządzenie listy pytań do rekrutera

Pod koniec rozmowy kandydat może dopytać o interesujące go kwestie. W tym celu przydatna może okazać się wcześniej sporządzona lista pytań, dzięki której otrzymamy pełny obraz tego, jak wyglądałaby praca na danym stanowisku. Można zapytać np. o możliwości rozwoju, pracę zespołową, realizowane projekty etc.

Więcej informacji na temat rozmowy kwalifikacyjnej znajdziesz na: https://porady.pracuj.pl/


Jak poprawnie pisać oficjalne e-maile? Krótki poradnik.


Praca techpark Kielce


Serwis poświęcony aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych https://sprawniwpracy.com/


Media społecznościowe w rekrutacji 2017


Jaka_umowa dla studenta?


„Kariera w Finansach i Bankowości” to rocznik skierowany zarówno do profesjonalistów z branży finansowej, jak i do studentów oraz absolwentów stawiających pierwsze kroki na rynku pracy.Internship Opportunities in the UK – więcej na stronie: espa.uk.com


Poradnik Praca.pl 2018 możesz zobaczyć tutaj


BEZPŁATNY PAKIET EDUKACYJNY składający się z następujących kursów online:

Jak (krok po kroku) znaleźć dobrą pracę?
Na kurs online można zapisać się tutaj: https://sukcestoja.pl/course/projekt-dobra-praca/

LinkedIn od A do Z
Na kurs online można zapisać się tutaj: https://sukcestoja.pl/course/linkedin-od-a-do-z-2/

Sprzedaż i promocja na facebooku
Na kurs online można zapisać się tutaj: https://sukcestoja.pl/course/sprzedaz-i-promocja-na-facebooku-oraz-instagramie-2/

Jak efektywnie poszukiwać rozwiązań w życiu prywatnym i zawodowym?
Na kurs online można zapisać się tutaj: https://sukcestoja.pl/course/efektywnie-poszukiwac-rozwiazan-biznesie-zyciu/

Sprzedaż dla o(d)pornych
Na kurs online można zapisać się tutaj: https://sukcestoja.pl/course/jak-sprzedawac/